W Zdrowej Formie Podcast
  • Natalia Niezgoda
8 episodes
Podcast W Zdrowej Formie to krótkie odcinki, w których odpowiadam na pytania dotyczące ludzkiego ciała i fizjolgii, przede wszystkim w kontekście wysiłku fizycznego i żywienia. Staram się tłumaczyć skomplikowane kwestie w sposób rzetelny, krótki, ale przystępny. Poruszam ciekawe tematy, których zrozumienie będzie pomocne, aby nie zwariować w fit świecie i uchronić się przed krążącymi mitami i pułapkami. https://www.instagram.com/wzdrowejformie/ www.wzdrowejformie.pl https://www.facebook.com/wzdrowejformie cover photo:koty2&WA

Episodes

Dlaczego kości z wiekiem stają się coraz słabsze? Czy trening może temu zapobiec?
2021 Jan 1712m 21s
Dlaczego wraz z wiekiem spada masa kości? Dlaczego osteoporoza częściej dotyka kobiet? I co wspólnego z osteoporozą mają estrogeny? Jak poprzez wysiłek fizyczny dbać o kości? Jak trening wpływa na ich masę?  Na te i inne pytania odpowiadam w tym odcinku podcastu.
Jak nie zwariować w Święta w czasach fit terroru?
2020 Dec 1413m 23s
Dlaczego warto poluzować w Święta i nie ćwiczyć? Skąd się biorą te dodatkowe kilogramy po kilku dniach obfitszego jedzenia? Po jakim czasie bez treningu tracimy mięśnie i siłę? Na te pytania odpowiadam w nowym odcinku podcastu. Poruszę też inne ważne kwestie pomagające wypracować zdroworozsądkowe podejście w Święta. Będzie on aktualny na wszystkie święta, imprezy, uroczystości. Do zapamiętania na zawsze.
Jak modeling wpłynął na moje odżywianie? O trudnych relacjach z jedzeniem, odchudzaniu i jedzeniu intuicyjnym
2020 Nov 3021m 39s
Jak epizod w świecie mody i nacisk na utrzymywanie formy wpłynął na moje odżywianie? Jak jadałam wcześniej i jak jem teraz? Co mi pomogło odbudować relacje z jedzeniem, a co je pogarszało? To opowieść nie tylko o mnie. Jestem przekonana, ze wielu z Was będzie mogło odnaleźć swoje zachowania w tej historii i skorzystać z wniosków, którymi dzielę się na końcu. Wysłuchanie tego odcinka pomoże zrozumieć dużą część treści, którymi dzielę się w social media oraz moje zainteresowania i podejście do żywienia.
Rozmowa z Zuzią Sobańską o realiach pracy modelki, wpływie na zdrowie i układ hormonalny.
2020 Nov 2333m 51s
Jak wygląda praca modelki od kuchni? Czy powszechne wyobrażenie o luksusowym życiu to prawda? Jakich problemów zdrowotnych najczęściej doświadczają modelki? Jak wyrobić w sobie zdrowe podejście do tej branży?
Co się dzieje z tłuszczem, który jemy? O drodze i przeznaczeniu tłuszczu w organizmie.
2020 Nov 168m 59s
Tłuszcz jest tym składnikiem diety, który jako pierwszy leci do odstrzału, gdy próbujemy odchudzać się samodzielnie bez konsultacji ze specjalistą. Wiele osób wychodzi z założenia, że tłuszcz z pożywienia od razu pędzi, żeby odłożyć się w tkance tłuszczowej na zapas. Tymczasem jego rola jest bardzo ważna i warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W jaki sposób? I jaka jest droga tłuszczu w naszym organizmie? O tym jest ten odcinek.
Co się dzieje z tkanką tłuszczową podczas odchudzania?
2020 Nov 0910m 15s
Zastanawiałeś się kiedyś gdzie ucieka tłuszcz na redukcji? Co musi się stać, gdy obserwujemy niższe cyfry na wadze? Jakie reakcje stoją za słynnym „spalaniem tkanki tłuszczowej”? W tym odcinku tłumaczę zjawiska fizjologiczne i biochemiczne stojące za tym procesem. Odcinek jest super opcją dla przygotowujących się do matury z biologii, gdyż opowiadam tu cykl oddychania komórkowego w bardziej przystępny niż w szkole sposób.
Jaki jest związek między aktywnością fizyczną a zaburzeniami miesiączkowania? Czym jest triada sportsmenek?
2020 Oct 2613m 15s
W tym odcinku podcastu wyjaśnię zjawiska fizjologiczne, które łączą aktywność fizyczną z zaburzeniami miesiączkowania. Poruszę temat wychodząc od tzw. triady zaburzeń wśród sportsmenek.
Co zrobić gdy brakuje ciężarów? Jak mózg i skupienie budują twoje mięśnie.
2020 Oct 199m 56s
W pierwszym odcinku podcastu zastanowimy się jak poradzić sobie bez odpowiedniego obciążenia podczas treningu siłowego w domu i czy jest to w ogóle możliwe. Okazuje się, że jest i rola układu nerwowego jest tu kluczowa.
More episodes may be available on the podcast’s website.