• Movendi SK
8 episodes
Diskusie so zaujímavými hosťami na tému zdravého životného štýlu, alkoholu v spoločnosti a vplyvoch medzinárodných korporácií na naše konzumné správanie. Diskusie sa nesú pod názvom „Na Zdravie!“ a sú organizované občianskym združením Movendi SK.

Episodes

Ženy a alkohol
2021 Apr 251h 13m 1s
Všetko o alkohole a ženách. Prečo ho v minulosti nekonzumovali, prečo potom začali, ako alkohol na ženský organizmus pôsobí, ale aj o tom, aké to je byť sober žena v súčasnosti sme sa rozprávali s Kristínou Tormovou (instablogerka), Zuzanou Kamendy (klinická psychologička) a Kristínou Šperkovou (predsedníčka Movendi SK). Moderuje Elena Koritšánska (novinárka, RTVS).
Alkohol a film
2021 Mar 211h 39m 41s
Sú filmy vyložene o alkohole, niektoré ho propagujú, niektoré zobrazujú ťažkosti, aké s ním ľudia majú, a potom sú filmy, kde je alkohol jednou z "postáv", aj keď je samotný film napríklad o Vianociach. Alkohol si režiséri berú na pomoc, keď chcú vykresliť určitý typ scény alebo poskytnúť rýchlu informáciu o filmových postavách. A niekedy je alkohol vo filme len pre reklamu.
Suchá výzva
2021 Feb 021h 13m 44s
Už ste niekedy skúsili na isté obdobie cielene abstinovať od alkoholu? K čomu to má viesť a aký to má zmysel? Aký vplyv to má na človeka? Je to len o detoxe či o zisťovaní, či nie som závislý? Je lepšie robiť krátkodobé "suché výzvy" alebo radšej stať sa úplným abstinentom, resp. sober? Ako bude vyzerať tohtoročná kampaň Suchého februára v ČR a SR a ako sa môžete zapojiť? Aké podobné kampane sú inde vo svete a aké majú výsledky? Ako na propagovanie "sušenia" reagujú verejné inštitúcie a výrobcovia alkoholu?
Nepijem, sviatkujem
2021 Jan 221h 44m 16s
Tento podcast Movendi SK sa zameral na to, ako to je počas sviatkov s alkoholom. Rozprávali sme sa o tom, ako sa dajú oslavovať Vianoce a Silvester bez alkoholu. Ako ustáť spoločenský tlak – nákupy, návštevy, rodiny, večierky, chaty, reklamy, letáky na akciové šampusy…., a filmy a silvestrovske programy v tv, ktoré neustále ponúkajú alkohol. Hostia sa podelili o ich skúsenosti, ktoré, dúfame, inšpirovali nejedného diváka.
Bez alkoholu v šoubiznise
2020 Dec 131h 30m 56s
Naša štvrtá online diskusia bola piatok 13.11.2020 a vôbec to nebol nešťastný deň. Práve naopak. Mali sme perfektný a inšpiratívny rozhovor s umelacami a slovenskými celebritami Braňom Jobusom a Martinom Valihorom o ich živote bez alkoholu. Povedali nám, prečo prestali konzumovať alkohol, ako sa im darilo v začiatkoch, aké to je teraz a hlavne čo im život bez alkoholu dáva.
Alkohol a náboženstvo
2020 Dec 131h 24m 45s
Naša tretia online diskusia bola 2.10.2020 a zaoberali sme sa nasledovnými otázkami:
Alkohol vs zdravie
2020 Sep 111h 18m 29s
Diskutovali sme na tému Alkohol vs zdravie. Rozprávali sa o mýtoch a faktoch o alkohole a či:
Alkoholová norma
2020 Aug 0657m 20s
Prvá epizóda Na Zdravie je o alkoholovej norme v spoločnosti. Prečo požívame alkohol, aj keď nechceme? Ako sa darí ľuďom nekonzumovať alkohol v spoločnosti, ktorá pitie alkoholu od každého očakáva? Prečo záleží na slovíčkach, keď hovoríme o alkohole a prečo sa treba dvakrát zamyslieť, či niekomu alkohol podarujeme, alebo nie.
More episodes may be available on the podcast’s website.